Dawno nie było tak dobrze zapowiadającego się miesiąca na rynku literatury sportowej. W marcu swoje premiery będzie miało kilka ciekawych książek.
Na początek swoją opowieść przedstawi pierwsza polska zawodniczka występująca pod szyldem organizacji UFC – Joanna Jędrzejczyk. Jaka jest prywatnie? Jak doszło do tego, że pochodząca z Olsztyna dziewczyna została jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportsmenek na świecie? Na te i inne pytania odpowie wspólnie z Przemysławem Osiakiem.
Sportowy rok biegiem przez świat otwiera Wydawnictwo Galaktyka. Wraz z Becky Wade opowie czytelnikom o samotnej podróży dookoła świata śladem biegaczy różnych kultur.
Aktywne od początku roku Wydawnictwo Sine Qua Non opublikowało kolejną książkę Jimmy Burnsa. „Piłkarska furia” zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze mecze i momenty, które zdefiniowały hiszpański futbol: od pierwszych kopnięć piłki w miastach i na plażach, przez powstanie ligi i rywalizację gigantów – FC Barcelony i Realu Madryt, po grę reprezentacji Hiszpanii, która w wielkim stylu sięgnęła po mistrzostwo świata i dwa razy triumfowała w mistrzostwach Europy.
Aktywne mamy skorzystają zaś na poradach „Sportsmamy” i Wydawnictwa Muza. Aleksandra Rożnowska znana w blogosferze jako SportsMama zachęca w swojej publikacji do aktywności jeszcze w ciąży i już w pierwszej dobie po porodzie.
Fanów hiszpańskiego futbolu wesprze także Dom Wydawniczy REBIS, który przyjrzy się taktyce Realu Madryt.
Jak Real osiągnął sukces? Pracownik Columbia Business School – Steven G. Mandis – bada biznesowe aspekty sukcesu hiszpańskiej drużyny. Na podstawie zebranych danych kwestionuje typowe dla dzisiejszych czasów podejście ekonomiczne do prowadzenia instytucji sportowej, stawiając tezę, iż zwycięski wzór Realu opiera się na dostosowaniu strategii do kultury i wartości reprezentowanych przez fanów.
Po sukcesie autobiografii Ronniego O`Sullivana, kolejnym życiorysem snookerzysty w Polsce będzie „Interesting”, w którym Steve Davis przedstawi swoją historię.
Drugim wojownikiem, który w marcu zdradzi nam swoje sekrety jest Mamed Khalidov. Sportowiec, po namowach Szczepana Twardocha, pozwolił na poprowadzenie współautorowi wywiadu-rzeki, który zaprezentuje czytelnikom pod tytułem „Lepiej byś tam umarł”.
Niewiele do tej pory mogliśmy poczytać o hokeju. 29 marca dostępna będzie biografia jednego z najpopularniejszych reprezentantów tego sportu – Wayne`a Gretzky`ego. „Opowieści z tafli NHL” to fascynująca historia ligi i opowieści o najlepszych graczach, takich jak Gordie Howe, gwiazda Red Wings i idol Gretzky’ego, czy Willie O’Ree, czyli pierwszy czarnoskóry zawodnik w NHL. Legendarny hokeista pisze tu o największych rywalach, kolegach z szatni i zmianach, które zachodziły w hokeju na przestrzeni lat.
O zdrowie kobiet zadba również Anna Szczypczyńska, która nakładem Wydawnictwa Septem przygotowała poradnik „Panna Anna Biega. Zakochaj się w bieganiu!”.
Biografie sportowców już były, ale biografia klubu sportowego? Takiej pozycji doczekał się Manchester United, a „życiorys” klubu spisał Jim White.
Opierając się na wspomnieniach piłkarzy, menadżerów, sztabu trenerskiego i kibiców, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych w Wielkiej Brytanii odkrywa przed czytelnikami zupełnie nowe fakty, które zaskoczą nawet najwierniejszych fanów Czerwonych Diabłów. Z tego połączenia musiała wyjść fantastyczna lektura. I powstała: diabelska biografia, którą powinien poznać każdy kibic.
Na sam koniec miesiąca sportowym czytelnikom przypomni się Wydawnictwo Literackie, publikując jedną z najbardziej oczekiwanych książek tego roku.
Autobiografia Johana Cruyffa (oryginalny tytuł: „My Turn”), pokaże pełną historię niespotykanej kariery zawodnika i filozofię, którą ukształtowała nie tylko jego grę, ale kolejne pokolenia piłkarzy i trenerów.
W połowie miesiąca pojawi się trzeci już tom historycznej pozycji „Zanim powstała liga”, autorstwa Pawła Gaszyńskiego.
Na rynku pojawi się także czwarty już numer magazynu „Kopalnia”.