Po nieco niemrawym styczniu czas na prawdziwe petardy! Zadowoleni będą zwłaszcza fani piłki nożnej.
Piękny styl czy zwycięstwo za wszelką cenę? Technika czy siła fizyczna? Jaki system gry jest najlepszy? Dyskutuje o tym cały piłkarski świat, taktyka zadomowiła się w mediach i komentarzach meczowych, a takie pojęcia jak „fałszywa dziewiątka” czy „wahadłowy” znalazły się w słowniku każdego kibica. Duża w tym zasługa Jonathana Wilsona i jego Odwróconej Piramidy.
Brytyjski autor w kultowej książce, nazywanej często taktyczną biblią, w barwny i pełen anegdot sposób opisuje ewolucję piłki nożnej na przestrzeni dekad. Opisuje, jak piłkarze z Ameryki Południowej zlekceważyli brytyjski ład kolonialny i postawili na boiskową finezję, jak Europejczycy spożytkowali indywidualne umiejętności na rzecz zespołu i jak to się stało, że kiedyś formacja ataku składała się z pięciu zawodników, a dziś nikogo nie dziwi ustawienie z zaledwie jednym napastnikiem.
Najnowsze wydanie Odwróconej Piramidy zostało zaktualizowane: autor przedstawia w nim zmiany w taktycznych trendach, które nastąpiły po opuszczeniu Barcelony przez Pepa Guardiolę. To wtedy bowiem tiki-taka zaczęła tracić popularność na rzecz niemieckiego gegenpressingu, którego symbolem jest Jürgen Klopp.
To książka, którą powinien przeczytać – i to nie raz – każdy trener, piłkarz i kibic. Fascynująco prezentuje bowiem nie tylko historię zmian, jakie zaszły w piłkarskiej taktyce od zarania futbolu po współczesność, ale też przedstawia galerię barwnych postaci świata futbolu, piłkarzy i trenerów, którzy nieco bezwładną kopaninę zamienili w dziedzinę nauki i sztuki.
Brak zwycięstwa w Premier League przy zdobyciu aż 97 punktów dobiłoby pewnie większość drużyn. Dla piłkarzy Liverpoolu była to tylko dodatkowa motywacja, by w sezonie 2019/2020 mierzyć jeszcze wyżej. Kolejne rozgrywki zaczęli z przytupem, nikt nie był w stanie dotrzymać im kroku. Przez wiele miesięcy pozostawali niepokonani, wygrali Superpuchar Europy, po raz pierwszy w historii zostali klubowymi mistrzami świata, a w Pucharze Anglii zespół złożony z młodych graczy dał lekcję pokory odwiecznym rywalom z Evertonu.
Nie było dotąd takiego sezonu jak sezon 2019/2020 i nie było takiego menedżera jak Jürgen Klopp. Ta kampania była dla Liverpoolu niesamowita zarówno na boisku, jak i poza nim. Jeden facet wyznaczył sobie cel: napisać nowy rozdział w historii klubu i dać fanom radość, której nie czuli od dekad. Dopiął swego. Nawet gdy koronawirus zagroził ambicjom mistrzowskim klubu, jego rozsądne wypowiedzi sprawiły, że zbierał pochwały z całego świata.
To oficjalna książka klubowa, w której Jürgen Klopp opisuje krok po kroku drogę do 19. tytułu mistrzowskiego w historii Liverpoolu. Poznaj pomeczowe przemyślenia charyzmatycznego niemieckiego menedżera, jego sposób działania i spostrzeżenia na temat piłkarskiego świata. Przekonaj się dlaczego był on siłą napędową całego zespołu i jako pierwszy menedżer The Reds od czasów Kenny’ego Dalglisha sięgnął po zwycięstwo w lidze angielskiej.
Miała cztery lata, kiedy pierwszy raz kopnęła piłkę. Teraz jest złotą medalistką olimpijską, dwukrotną mistrzynią świata i zdobywczynią niezliczonych nagród i wyróżnień dla najlepszej piłkarki, która swoją pozycję megagwiazdy sportu wykorzystuje, aby walczyć o bliskie jej wartości.
Od dziecka Rapinoe zawsze robiła, co mogła, by bronić tego, co słuszne – nawet jeśli oznaczało to występowanie przeciwko innym.
W swojej książce po raz pierwszy ujawnia, jak wygląda jej życie zarówno na boisku, jak i poza nim. Pokazuje czytelnikowi swoją osobistą drogę, pełną humoru, człowieczeństwa i radości i mówi do niego: „Masz jedno życie. Co z nim zrobisz?”
Dennis Rodman zawsze wyróżniał się jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobowości w świecie sportu – niezależnie od tego, czy chodzi o udział w zdobyciu trzech tytułów mistrzowskich przez Chicago Bulls prowadzone do zwycięstw przez Michaela Jordana, czy o występ na promocji książki w sukni ślubnej (i pełnym makijażu)… Ekstrawagancki gwiazdor koszykówki nieustannie wzbudza emocje i regularnie gości na pierwszych stronach gazet.
Powinienem być już martwy to kronika wzlotów i upadków Dennisa Rodmana. Od myśli samobójczych i wewnętrznej przemiany na parkingu pod halą Detroit Pistons, przez szaleństwa w San Antonio Spurs, najlepsze lata kariery w Chicago Bulls, nieudane epizody w Los Angeles Lakers i Dallas Mavericks, aż po marzenia o powrocie do NBA. Od złych relacji z matką i siostrami, przez romans z Madonną, nieudane małżeństwo z Carmen Electrą, po trudny związek z Michelle Rodman… Powinienem być już martwy to historia walki z rywalami na parkiecie i zmagań z uzależnieniem poza nim. Unikalne spojrzenie na życie jednej z najbardziej niezwykłych gwiazd sportu.
Widzisz ich, ale w rzeczywistości ich nie znasz. Ultrasi to fani piłki nożnej, jak każdy na stadionie. Tak naprawdę pozostają jednak niezbadani – jako siła anty-establishmentowa, która zmienia zarówno futbol, jak i politykę.
W tej książce James Montague, autor m.in. „Klubu miliarderów„, schodzi do podziemia, aby po raz pierwszy odkryć źródła i prawdziwe oblicze tej siły. 1312 to opowieśc o tym, jak rozpoczął się globalny fenomen, który obecnie dominuje na bałkańskich stadionach i w Buenos Aires.