Wydawcy książek sportowych w pierwszym miesiącu 2019 roku przygotują dla czytelników głównie książki o górach, jednak w tym gronie znalazło się miejsce również dla publikacji piłkarskiej.
Druga już biografia Tomasza Mackiewicza jest książką, na którą czeka wielu czytelników. 23 stycznia do księgarni trafi „Czapkins”, czyli publikacja stworzona przez Dominika Szczepańskiego dla Wydawnictwa Agora.
Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii.
Wojciech Bajak w swojej „Galerii legend Ekstraklasy” z okazji wyborów najlepszych zawodników w historii polskich rozgrywek opisał sylwetki wybranych piłkarzy. Tytuł ten wyda Wydawnictwo Novae Res.
Tę część himalaizmu mało kto zna. A to piękna polska karta w historii. Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy, Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu Adama Karpińskiego.
Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki.
Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy…
To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu. Autor dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, co się z nimi później stało.
Graham Bowley w swojej książce opowie o historii międzynarodowej wyprawy z 2008 roku na K2, która pochłonęła życie 11 wspinaczy. Reporter, który nigdy nie był w Karakorum z dystansem i własnym spojrzeniem postanowił przeanalizować, co motywuje ludzi do mierzenia się w własnymi słabościami. Co sprawiło, że ci śmiałkowie postanowili zmierzyć się z górą gór.