NAJLEPSZA KSIĄŻKA PIŁKARSKA
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka
Autorzy: Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia. Przez wiele miesięcy autorzy w sześciu różnych krajach na własnej skórze sprawdzali, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach.
Dotarli tam, gdzie normalnie trudno jest dotrzeć, pytali o to, o czym często normalnie się nie mówi. Rozmawiali z czołowymi piłkarzami, wpływowymi politykami, z chodzącymi legendami, których nazwiska to marka. To nie jest książka tylko dla kibiców piłkarskich, ale dla wszystkich, którzy potrafią łączyć kropki. Piłka nożna tłumaczy świat. To nie banał, to fakt.
Bilbao, Tyraspol, Jerozolima, także Irlandia Północna, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina – wszędzie tam aż kipi od tematów które są tabu i od przeszłości, która boli. Każde z tych miejsc to jakaś tajemnica. Każde z tych miejsc to albo krew, albo pot, albo łzy, albo wszystko razem. Tam problemów nie da się zamieść pod dywan, tam wystarczy mecz, żeby zobaczyć je jak na dłoni.
NAJLEPSZA KSIĄŻKA HISTORYCZNA
Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii
Autor: Filip Kubiaczyk
Temat hiszpańskiego futbolu na polskim rynku literatury sportowej mieliśmy omówiony już wzdłuż i wszerz. Mogliśmy poczytać – kilkukrotnie – o Realu, Barcelonie, Messim, Ronaldo, o tutejszej rywalizacji ekonomicznej i sportowej, o Pepie i Mourinho, Neymarze, Inieście, czy Suarezie.
Każdemu nowemu punktowi widzenia warto dać szansę, o czym przekonałem się przy lekturze „Wojny światów” Thibaud Leplata – książki niepozornej, lecz ciekawie rozbudowującej wątek rywalizacji „Królewskich” z FC Barceloną. Tytułem, który wpisał się na listę tegorocznych pozytywnych zaskoczeń jest opowieść Filipa Kubiaczyka o hiszpańskim nacjonaliźmie, historii i tożsamości, na które człowiek ten spojrzał z piłkarskiej perspektywy.
NAJLEPSZA BIOGRAFIA
Tyson Fury. Bez maski
Autor: Tyson Fury
Tytuł oryginalny: Tyson Fury. Behind the Mask
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Szczera, zaskakująca i szokująca historia jednego z najlepszych pięściarzy świata. Przyszedł na świat, ważąc ledwie 450 gramów. Lekarze dawali mu jeden procent szans na przeżycie. 14 lat później mierzył już niemal dwa metry, a rywale uciekali, gdy tylko zobaczyli go na ważeniu. Kiedy zdobył tytuł mistrza świata wydawało się, że osiągnął swój wymarzony cel. Nie miał pojęcia, że dopiero teraz zmierzy się z najtrudniejszym przeciwnikiem.
Depresja, a wraz z nią kolejne omeny: alkohol, narkotyki i myśli samobójcze. Był „Królem Cyganów”, który sensacyjnie położył kres erze braci Kliczko, a w kilka miesięcy stał się 180-kilogramowym wrakiem człowieka. Był o krok od skończenia ze sobą, ale również z tej walki wyszedł zwycięsko.
W tej szokującej autobiografii Tyson Fury opowiada, jak tego dokonał. Ale nie tylko. Zdradza, co działo się w szatni przed i po walce z Wilderem, kto próbował go przekręcić podczas turnieju w Polsce i jak to możliwe, że pojedynek z Kliczką rozegrał się tak naprawdę w saunie. Najlepszy bokser naszych czasów zrzuca swoją maskę.
NAJLEPSZA KSIĄŻKA GÓRSKA

Zaklętym w górski kamień
Autor: Krystyna Palmowska
Wnikliwa analiza wydarzeń z kilkunastu wypraw górskich, które zakończyły się tragicznie. Wszystkie historie są bardzo szczegółowo udokumentowane. Krystynie Palmowskiej udało się dotrzeć do ogromnej ilości źródeł, opisujących te sytuacje, i przytoczyć je w swojej analizie. Czytając kolejne opisy, dochodzimy do wniosku, że często przyczyną późniejszych dramatów są drobne błędy lub zaniechania, które później sumują się w tragiczne skutki. W większości tych wypadków nie dostrzeżono w porę realnego zagrożenia. Widzimy jak ważną staje się ocena sytuacji: zauważenie w porę zmian w zachowaniu i kondycji partnera, właściwa reakcja na zmieniające się warunki pogodowe, niedoprowadzanie do zbyt długiego przebywania w „strefie śmierci”. Niewykluczone, że nawet takich zagrożeń obiektywnych jak lawiny, udałoby się uniknąć poprzez właściwą ocenę sytuacji. Opisywane wyprawy miały miejsce w okresie tak zwanej „ złotej ery” polskiego himalaizmu.
NASI EKSPERCI:
Krzysztof Baranowski (Sportowa Książka Roku), Tomasz Smokowski (Kanał Sportowy), Leszek Jarosz (TVP Sport), Jakub Balcerski (Sport.pl), Bartosz Bolesławski (Retro Futbol), Piotr Stokłosa (blog Książki Sportowe), Joanna Wiśniowska (Radio Gdańsk), Andrzej Cała (2×45), Anna Hombek (Sportowa Książka Roku), Bartosz Dwernicki (Retro Futbol), Jakub Tarantowicz (Retro Futbol), Maciej (blog górski 8tysiecy.pl), Adam Szaja (Smak Książki)
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła stacja CANAL+. Partnerami wydarzenia był RetroFutbol.pl, PiłkarskiBiznes.pl i NajlepsiBukmacherzy.pl.
- 1 2