31 stycznia 2021 roku był ostatnim dniem głosowania w ósmej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku. Jak co roku pomogliście nam wybrać najlepsze publikacje polskiego rynku literatury sportowej, który wciąż, rokrocznie dostarcza nam znakomite lektury. Poprzednie dwanaście miesięcy było szczególne, bowiem szalejąca po świecie pandemia odwróciła nieco panujący trend, oferując nam przede wszystkim wiele ciekawych książek napisanych przez rodzimych autorów.
Dzięki temu mogliśmy poczytać wiele świetnych historii – począwszy na biografiach (m.in. polskich skoczków narciarskich dawnych lat, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Nikiego Laudy, czy Tomasza Frankowskiego), przez niezwykle emocjonujące książki historyczne (opowieść o Szombierkach, piłkarskiej Hiszpanii, czy rodzimych olimpijkach) i reportaże, przy których czytaniu można było mieć wypieki na twarzy. To zaledwie fragment tego, co otrzymaliśmy od wydawców w minionym roku kalendarzowym i zaledwie wycinek nominacji, jakie rozdaliśmy przy okazji Sportowej Książki Roku 2020.
Dodatkowo, jak co roku, w osobnych kategoriach, najlepsze książki piłkarskie, biograficzne, historyczne, i górskie wybierali powołani przez nas eksperci.
Dziś, 15 lutego przedstawić możemy listę zwycięzców 8. edycji Sportowej Książki Roku:
POLSKA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU CZYTELNIKÓW
Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 1
Autorzy: Andrzej Godoj, Damian Sifczyk, Piotr Kowalik
Latem 2019 roku w piwnicy jednego z świętochłowickich domów grupa zapaleńców odkryła część zaginionego od dekad archiwum Ruchu. Bezcenne dokumenty ujrzały światło dzienne akurat w momencie, gdy Ruch pogrążał się w najgłębszym upadku w swych dotychczasowych dziejach, gdy coraz częściej pojawiały się głosy wołające o likwidację klubu i nowego bytu na jego gruzach.
Właśnie wtedy pojawiły się bezcenne dokumenty, stare fotografie, pamiątki z najbardziej zamierzchłej przeszłości, gdy w niesprzyjających warunkach klub powstawał, walczył o przetrwanie, budował swoją pozycję najpierw w siebie w Hajdukach, potem na Górnym Śląsku wreszcie w całej Polsce, a także daleko poza jej granicami. Wreszcie rozwinął się do największej potęgi w polskiej piłce.
Grupa historyków i miłośników piłki nożnej skupiona wokół Stowarzyszenia Kibiców Wielki Ruch postanowiła opracować znalezisko i podzielić się nim z wszystkimi, którym dzieje Śląska i piłki nożnej najpełniej zamykające się w istocie Ruchu, nie są obojętne. Tak powstała ta niezwykła książka.
ZAGRANICZNA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU CZYTELNIKÓW
Przeczytaj recenzję tej książki
Chicago Bulls. Krew na rogach
Autor: Roland Lazenby
Tytuł oryginalny: „Blood on the Horns: The Long Strange Ride of Michael Jordan’s Chicago Bulls”
Tłumaczenie: Piotr Królak, Michał Rutkowski
Od wiecznie przynoszącego straty zespołu, który planowano nawet przenieść do innego miasta, po niepodzielnego dominatora ligi. Chicago Bulls w ciągu kilku lat zaliczyło niesamowitą metamorfozę, a jej centralną postacią był Michael Jordan. Sezon 1997/1998 przyniósł „Bykom” szósty tytuł mistrzowski. Naszpikowana gwiazdami ekipa, na czele z Michaelem Jordanem po raz kolejny potwierdziła swój niesamowity status. Droga po ten tytuł była jednak trudna i wyboista. Zespół jątrzyły wewnętrzne podziały, a sama ekipa znalazła się na krawędzi upadku.
Dlaczego do tego doszło?
Roland Lazenby dzięki dziesiątkom osobistych rozmów z członkami ówczesnej ekipy Chicago Bulls stara się znaleźć w tej publikacji odpowiedź na to pytanie. Czy winna była batalia o przejęcie kontroli nad drużyną? A może różnice charakteru liderów, które od drobnych rys na nieskazitelnym obrazie klubu przerodziły się w pęknięcia, doprowadzające do rozpadu? Powstała ponad dwie dekady temu książka, zaktualizowana przez autora specjalnie na potrzeby polskiego wydania daje kompleksowy obraz tego, co działo się wewnątrz grupy.
Czytając „Krew na rogach” wyruszycie w przeszłość. Raz jeszcze zatopcie się w kapitalnej grze Jordana, Scottiego Pippena i Dennissa Rodmana. Wspomnijcie kapitalny finał sezonu 1997/98 i emocje z nim związane. A przy okazji – sami poszukacie odpowiedzi.
- 1 2