Choć za oknem atakują nas letnie upały, w sierpniu na polskim rynku literatury sportowej pojawiać będą się raczej książki związane z górską wspinaczką. Wśród nich znajdą się jednak dwa piłkarskie „rodzynki”.
Reinhold Messner 4 lata temu skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując swoją książkową opowieść “O życiu”.
Messner to bez wątpienia jeden z najlepszych himalaistów świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Polak – Jerzy Kukuczka.
“O życiu” to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką. W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie niosą ze sobą góry i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą dzielącą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające, osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął bowiem jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze.
Większość wspinaczy, którzy byli w Katmandu, znała jej legendarne, detektywistyczne wręcz zdolności w tropieniu szczegółów każdej ekspedycji i docieraniu do niuansów wypraw.
Zmieniała się obyczajowość, polityka, kolejne ekipy przychodziły się wspinać, ale ona stanowiła stały element Katmandu. Elizabeth Ann Hawley dokumentowała wszystko, od demonstracji na rzecz demokracji, po najbardziej heroiczne i kontrowersyjne próby zdobycia szczytów.
Choć premiera tej książki formalnie odbyła się w lipcu, to ze względu na decyzję wydawnictwa i braki kadrowe jej dystrybucja rozpocznie się w sierpniu – dlatego też znajduje się w zapowiedziach na ten miesiąc.
Brytyjczyk Jerry Moffatt – legenda wspinaczki lat 80., niepokorny, ambitny, niedający za wygraną mistrz skały i zawodnik. W wieku 17 lat, po latach niepowodzeń w szkole, wybrał własny sposób na życie. Stawiając wszystko na jedną kartę, dopiął swego – zapisał się na kartach historii wspinaczki nie tylko brytyjskiej, ale też światowej. Książka Jerry’ego pt.: Revelations, której tytuł wprost nawiązuje do słynnej wśród wspinaczy drogi Revelations (8a+) w Raven Tor, opowiada o robieniu „cyfry”, wygrywaniu zawodów, pracy nad sobą, podnoszeniu poprzeczki i łamaniu zasad grawitacji. O ambicji i spełnianiu marzeń. O trudnych początkach, z kredą krawiecką zamiast magnezji. O skórze spalonej słońcem i białych podkolanówkach z… koniecznie dwoma paskami. O sukcesach. I wreszcie o schodzeniu ze sceny. Przeczytacie w niej też o treningu, diecie i systematycznej pracy nad tym, by zostać najlepszym wspinaczem w historii.
Kultowy The Mixer wreszcie po polsku.
Na początku lat 90. angielski futbol był fizyczny i twardy, opierał się przede wszystkim na agresji i sile. Drużyny grały klasycznym ustawieniem 4-4-2, mało który trener pozwalał sobie na taktyczne eksperymenty. Gdy w 1992 roku zrodziła się Premier League, nagle wszystko uległo radykalnej zmianie.
Michael Cox zabierze nas w fascynującą podróż przez angielskie stadiony. Pokaże, jak tamtejsza liga na przestrzeni 25 lat wykazywała taktyczny postęp, wytłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami i którzy piłkarze zupełnie odmienili futbol.
Wyjątkowa książka wydana przez klub z Anfield z okazji 125-lecia powstania Liverpool FC.
Publikacja stanowi kamień milowy w bogatej historii klubu z udziałem piłkarzy, menedżerów i kibiców, którzy wnieśli tak wiele w legendę LFC. Ta unikalna książka to niespełna 500 stron niesamowitych opowieści sportowych, które zabiorą czytelników w niezwykłą podróż przez pełną wzlotów i upadków legendę drużyny z miasta Beatlesów.
125 lat. 125 wydarzeń. To hołd dla pięknej historii.