Czerwiec dla wszystkich reprezentantów Polski w piłce nożnej jest miesiącem szczególnym – wszak rozpoczyna się w nim wielkie święto futbolu, jakim jest EURO 2016. Dla niektórych piłkarzy, czas ten jest jednak ważny z innych powodów. Jednym z takich zawodników jest Kamil Glik.
2 czerwca 2016 roku Wydawnictwo SQN wydało biografię środkowego obrońcy kadry narodowej pod tytułem „Liczy się charakter„, w której spisaniu pomógł dziennikarz Michał Zichlarz. Główny bohater opowieści zna się z nim od dzieciństwa, co było jednym z czynników, dzięki któremu powstała książka.
Tytuł książki wyjaśnia się już na pierwszych stronach – życie najpierw na Górnym Śląsku, czy następnie w Hiszpanii bez wsparcia najbliższej rodziny ukształtowało charakter Glika. Sama publikacja podzielona jest zaś na trzy wyraźne części – poświęcone czasom dziecięcym i nauce piłkarskiego rzemiosła, grze we Włoszech oraz karierze reprezentacyjnej. Każda z nich ma różną obszerność, ale zdecydowanie najmniejszą ilość miejsca poświęcono ostatniemu z wymienionych tematów. Uzasadnione jest to dotychczasowym bilansem zawodnika w barwach narodowych, w których regularnie gra dopiero od niedawna.
„Liczy się charakter” nie jest typem biografii, w którym główny bohater opowiada anegdoty ze swojego życia, a dziennikarz ma za zadanie jedynie spisać je w odpowiedni sposób. Chociaż w tle wplecione zostały liczne wypowiedzi Glika, to jest to jednak bardziej reporterska opowieść o całej otoczce związanej z głównym bohaterem. Zichlarz odwiedził wiele osób, aby nakreślić najpełniejszy obraz obrońcy, który u Adama Nawałki ma poprowadzić Polskę do zwycięstw na turnieju we Francji… choć równie dobrze mógłby występować po drugiej stronie barykady. O czym mowa? Dowiecie się czytając jedną z ostatnich publikacji SQN.
Ponad 300 stron czyta się sprawnie – całość „połknąć” można w kilka wieczorów. Problemem dla mniej wytrwałych może być tempo opowieści – przebrnięcie przez długie wprowadzenie, w którym wyjaśniona zostaje przede wszystkim rola Janusza Pontusa w karierze Glika może niektórych zniechęcić. Ten „nadmiar” informacji jest jednak niezbędny, aby właściwie wyjaśnić sytuację defensora Torino w początkowych latach jego piłkarskiej przygody, więc trudno uznać to za poważny zarzut.
Biografia Kamila Glika to kolejna – po życiorysach Roberta Lewandowskiego – pozycja związana z reprezentacją Polski na polskim rynku literatury sportowej w ostatnich tygodniach. Zaliczenie jej do lektur obowiązkowych raczej byłoby nadużyciem, ale każdy kibic winien się z nią zapoznać – prędzej czy później.
4.06.2016 r. – relacja z konferencji prasowej z udziałem Kamila Glika i Michała Zichlarza