W naszym plebiscycie na Sportową Książkę Roku 2022 roku, w kategorii książek historycznych, tytuł – w pełni zasłużenie – zdobyła pozycja autorstwa Leszka Jarosza pt. „Historia mundiali. Tom 1. 1930–1974”. Myślę, że to wystarczająca zachęta do sięgnięcia nie tylko po doskonałą pierwszą część, ale także po tom drugi, który swoją premierę miał w drugiej połowie marca.
„Trzecie miejsce Polaków na mundialu było nadzwyczajnym sukcesem, na dodatek osiągniętym w skrajnie trudnych warunkach.”
Na kartach drugiego tomu „Historii mundiali” znajduje się opis dwunastu finałów mistrzostw świata w piłce nożnej od 1978 roku aż do ostatniego turnieju rozegranego w 2022 roku. Tak jak to miało miejsce w pierwszym tomie, tak i w drugim opowieść ułożona jest chronologicznie, a konstrukcja przejrzysta. Najpierw otrzymujemy podstawowe informacje o danym mundialu, czyli poznajemy gospodarza turnieju, daty jego rozegrania, ilość zespołów, stadiony, mistrza świata, czy wyniki poszczególnych meczów.
Do tego autor przedstawia postacie związane z danymi mistrzostwami, inne ważne fakty, gole, rekordy, czy ciekawostki. Później Leszek Jarosz opisuje historię konkretnego mundialu, nie pomijając przy tym tła politycznego i społecznego, a główna narracja przeplatana jest graficznie oddzielonymi od niej anegdotami i interesującymi opowieściami.
„Maradona walczył na boisku, ale też poza nim – z działaczami FIFA.”
Autor za swoją tytaniczną pracę, którą mogliśmy podziwiać w tomie pierwszym został nagrodzony. Wysoki poziom został utrzymany także w drugiej części. Ponownie Leszek Jarosz odnalazł mnóstwo ciekawostek i nieznanych faktów. Ponownie to istna kopalnia wiedzy. Ponownie ilość szczegółów powala, więc nie sposób ich zapamiętać. Ale ponownie i ten tom trzeba przeczytać.
Całość została ładnie wydana. Twarda oprawa, dwie wstawki zdjęciowe, do tego wstążka-zakładka. Mówiąc krótko: świetna robota!
„To miał być Puchar Świata Pokoju. W rzeczywistości była to brudna manipulacja.”
Sięgając po tę książkę dowiecie się, który strzał w Hiszpanii uznano za „pudło stulecia”, które wydarzenie zmusiło FIFĘ do wprowadzenia zasady o rozgrywaniu ostatnich meczów fazy grupowej o tej samej porze oraz kiedy po raz pierwszy do ustalenia kolejności w grupie użyto punktów fair play.
Przeczytacie, który kraj, jako jedyny w historii wycofał się z organizacji mundialu, na których MŚ po raz pierwszy na koszulkach piłkarzy widniały ich nazwiska, jak również sędzia, z którego turnieju po latach został zatrzymany za próbę przemytu ponad sześciu kilogramów heroiny.
„Najważniejszy mecz mistrzostw w USA odbywał się w gabinetach FIFA.”
Odkryjecie, którego turnieju maskotką był(a) Pique – papryczka jalapeño, dlaczego austriacki komentator milczał przez ostatnie pół godziny meczu swojego kraju z RFN na mundialu w Hiszpanii, czy też, kto był pierwszym Polakiem w finale MŚ.
Po lekturze tej książki będziecie wiedzieli czy firma Nike, której twarzą był Ronaldo wymusiła by Brazylijczyk pomimo choroby zagrał w finale z Francją, którzy piłkarze to pierwsi rodzeni bracia, którzy na MŚ reprezentowali różne kraje, a także, dlaczego w oficjalnej nazwie MŚ 2002 widniał zapis „Korea/Japonia”, choć był zaprzeczeniem porządku alfabetycznego.
„Nawet powściągliwy del Bosque uśmiechał się cały czas pod wąsem.”
Odkryjecie, od kiedy na koszulkach mistrzów świata znajdują się naszywki z wizerunkiem Pucharu Świata, jaką nazwę po turnieju w RPA otrzymało jedno z win produkowanych przez rodzinę Iniesty, czy też, kto jako pierwszy w historii strzelał gole na pięciu mundialach.
Przeczytacie, dlaczego podczas MŚ rozgrywanych w Rosji w sklepach Marks & Spencer – sponsora reprezentacji Anglii – masowo wykupowano wełniane kamizelki, czy też, kiedy FIFA zniszczyła zasadę obowiązującą od 1938 roku dającą aktualnemu mistrzowi świata prawo startu w kolejnym mundialu bez eliminacji.
„Najpiękniejsze gole strzelała i najpiękniej po nich tańczyła Brazylia.”
Od którego turnieju hiszpańskie słowo „mundial” stało się synonimem finałów mistrzostw świata? Która drużyna na mundialu ’78 nie przegrała meczu grając aż w siedmiu spotkaniach a mimo to nie wygrała turnieju? Kto i w jakich okolicznościach stał się najsłynniejszą kobietą w dziejach MŚ? Czy według dzisiejszych norm antydopingowych Maradona również zostałby ukarany tak jak to miało miejsce podczas turnieju w USA?
„Finał Argentyny z Francją był olśniewający. Najlepszy.”
Po pierwszej części napisałam, że „z niecierpliwością czekam na drugi tom”. Teraz mogę napisać, że było warto.