To nie jest dobry czas, także dla branży wydawniczej. W maju planowane są zaledwie dwie premiery książek sportowych, ale w tym przypadku nie będzie ważna ilość a jakość. W ciągu najbliższych kilkunastu dni dostaniemy bowiem w swoje ręce znakomite lektury.
11 maja, w poniedziałek, swoją premierę mieć będzie publikacja stworzona przez Filipa Kubiaczyka – profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, hispanisty i historyka kultury – pt. „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii”. Brzmi ciekawie, prawda? I taka też będzie ta książka, w której autor skupia się na społecznej historii hiszpańskiego futbolu, ze szczególnym uwzględnieniem antagonizmów na linii właśnie hiszpańskiej, jak również katalońskiej i baskijskiej.
Tak jak pisał Thibaud Leplat o rywalizacji FC Barcelony z Realem Madryt, tutejsza piłka to wojna światów. Wojna, którą Kubiaczyk spróbuje dla nas scharakteryzować.
W drugiej połowie maja Wydawnictwo Sine Qua Non zaplanowało premierę biografii Marco Pantaniego – „Ostatni podjazd”. To kompleksowa biografia kolarza zaktualizowana o śledztwo w sprawie jego śmierci. Pierwsze wydanie tej książki z 2006 roku zwyciężyło przed laty w brytyjskim plebiscycie na najlepsze książki sportowe roku, triumfując w kategorii biograficznej. Tytuł ten znalazł się również na szerokiej liście nominowanych w William Hill Sports Book of the Year.
Matt Rendell pisząc tę ksiażkę oparł się zarówno na osobistych relacjach z Pantanim, ale również badaniach i opiniach psychoanalityków oraz wywiadach z przyjaciółmi zmarłego sportowca.
Co było tajemnicą sukcesów „Pirata”? Czy to możliwe, by jego karierę złamały manipulacje włoskiej mafii? Co sprawiło, że powszechnie wielbiony sportowiec pożegnał się ze światem w podrzędnym hotelu, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu?
To wszystko autor zdecydował się zawrzeć w tej książce.