Zawsze podziwiałem ludzi, którzy mają w sobie wystarczająco dużo determinacji, by biegać duże dystanse. Sam, z racji z tego, że grywam amatorsko w piłkę nożną biegam po okolicznych lasach, ale jest to dla mnie bardzo męczące. Nie ze względu na trudność pokonywanej trasy, ale na jej długość. Nie jestem w stanie skupić się na niej na tyle, żeby po kilku kilometrach nie zacząć się nudzić – muszę mieć jakieś urozmaicenie, jak chociażby na boisku, gdzie swoją uwagę skierować trzeba na piłkę. Siadając do jednego z ostatnich poradników Agory nie sposób nie było odczuwać respektu do jego autorów.
Na początku października swoją premierę miała książka „Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz”, którą stworzył duet autorów – Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski. Para biegaczy prowadzi wspólnie Fundację Run Vegan, która powstała na potrzeby promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu odżywiana – jakże potrzebnego w dzisiejszych czasach.
Podstawą pisania o tej publikacji jest wyjaśnienie, czym są tytułowe biegi ultra. W dużym skrócie, to odmiana biegów w trudnym terenie, charakteryzująca się bardzo długimi trasami – dłuższymi od maratonów. W środowisku panują różne opinie, decydujące o tym, jaki dystans upoważnia do mówienia o biegu klasy ultra, jednak autorzy – jak piszą we wstępie – przyjęli, że dotyczy to odcinków mających więcej niż klasyczny maraton, czyli ponad 42 km i 195 metrów. To tyle tytułem wstępu.
W środku znaleźć można dwanaście rozdziałów, które nawiązują do poszczególnych miesięcy związanych z ultrabieganiem. Ich treść jest ściśle powiązana z głównym nurtem obranym przez autorów publikacji, ale nie jest to zwykły poradnik. Nie ma w nim bowiem wyłącznie informacji o tym, jak przygotowywać się do biegu, czy jaki reżim żywieniowy stosować. Domaradzka i Zakrzewski zdecydowali się na umieszczenie w swojej publikacji znacznie szerszego zakresu wiedzy, jak chociażby sposobów uwieczniania swoich biegów, czy życia w szeroko pojętej społeczności biegaczy ultra.
Jak przyzwyczaiła nas Agora, książka wydana jest w estetycznej, kolorowej oprawie. Całość dopełnia zaś wysokiej jakości papier.
Mały minus należy się twórcom za brak urozmaicenia w pytaniach zadawanych przedstawicielom środowiska biegów ultra, które zwykle są identyczne. Gdyby nieco je zróżnicować, rozmowy z nimi byłyby bardziej interesujące.
Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Należy zdawać sobie sprawę, że to publikacja dla specyficznego grona odbiorców. Dla osób, które wchodzą w świat biegów ultra z pewnością jest książką, która poszerzy znacznie ich zakres wiedzy.