Football, Fußball, fútbol – nie ma znaczenia język i związana z nim nomenklatura, piłka nożna jest jedną z najbardziej medialnych dyscyplin sportowych na świecie. W Polsce cieszy się największym zainteresowaniem dlatego nie dziwi, że wydawcy książek sportowych skupią się właśnie na niej. Jakie tytuły piłkarskie czekają na nas w 2020 roku? Zapinajcie pasy, bo od nadmiaru tytułów można aż spaść z fotela piejąc z zachwytu.
Rok zaczniemy od „najpięknieszej obsesji”, jaką jest symulacja komputerowa pod nazwą Football Manager. „Football Manager to moje życie. Historia najpiękniejszej obsesji” to przekład książki, która w oryginale ukazała się w języku angielskim w 2012 roku.
To pierwsza książka w Polsce poświęcona w całości tematyce Football Managera. Momentami zaskakująca, pełna humoru i niecodziennych opowieści, które w każdym miłośniku tej gry obudzą wiele wspomnień. „Football Manager to moje życie” to opowieść o tym. w jaki sposób powstawała gra i dlaczego Electronic Arts odesłało jej twórców z kwitkiem. Odkrywa też sporo polskich wątków oraz przedstawia piłkarzy, którzy w wirtualnym świecie byli legendami, choć w rzeczywistości nie zdołali przebić się na szczyt.
Dla mnie jest to książka szczególna, bowiem sam spędziłem w wirtualnym świecie sporo czasu, a przez kilka lat opracowywałem dla Sports Interactive składy dwóch polskich klubów. Dlatego też w środku znajdziecie moją historię z gry.
Choć aktualnie Manchester City FC Pepa Guardioli ustępuje kroku wybitnej drużynie LFC, nie da się ukryć, że w ciągu trzech sezonów w Anglii Hiszpan zbudował na Wyspach zespół, który dominował w tutejszych rozgrywkach.
Hiszpańscy dziennikarze Lu Martín i Pol Ballús dostali pełen dostęp do wszelkich klubowych zakamarków, aby opisać ten fenomenalny zespół od środka. Rezultatem tych obserwacji jest ta książka, którą SQN wyda w pierwszym kwartale roku.
Leszek Orłowski – autor piłkarskiej trylogii, czyli książek o Realu Madryt, Atletico Madryt i FC Barcelonie – przyznał swego czasu w wywiadzie którego mi udzielał, że stworzy coś także o Sevilli FC. Ta publikacja prawdopodobnie wyjdzie w 2020 roku.
Po „Wiśle w ogniu” Wydawnictwo Otwarte wraca na rynek z kolejną książką quasi-sportową. Tym razem Szymon Jadczak przeprowadził rozmowę z Łukaszem Balewskim, ps. Baluś. Kim jest ten człowiek? Jego sylwetkę w swoim artykule przedstawił swego czasu Marcin Pietraszewski. Według jego ustaleń „Baluś” odpowiadał za rozpoznanie w gangu Psycho Fans. Zdobyte przez niego informacje wykorzystywano później do ataków na członków konkurencyjnych grup.
Po zatrzymaniu przez Centralne Biuro Śledcze zdecydował się na współpracę z policją, zyskując status „małego świadka koronnego”. „Spowiedź kibola”, bo tak ma nazywać się ta książka, ma ukazać się w marcu.
Ponadto, wydawca ten ma w planach wydanie książki związanej z jedną z topowych lig piłkarskich, ale nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów na ten temat.
Krakowskie wydawnictwo planuje wydanie własnej, napisanej przez polskich dziennikarzy książki o historii angielskiej Premier League. Obecnie jednak nie mam szczegółów, które mógłbym zdradzić na jej temat.
Jest rok 2018. Skromny facet z niewielkiego kraju przerywa trwającą 10 lat dominację Leo Messiego i Christiano Ronaldo w świecie futbolu. Jako jedyny człowiek w historii zdobywa wszystkie cztery najważniejsze nagrody piłkarskie w jednym roku. W Rosji prowadzi swoją drużynę narodową do finału Mistrzostw Świata. Z Realem Madryt wygrywa po raz trzeci z rzędu Klubowe Mistrzostwa Świata. Lecz jego droga na szczyt nie była łatwa.
Gdy Luka ma sześć lat, wybucha wojna o niepodległość Chorwacji. Z rąk serbskich bojowników ginie jego ukochany dziadek. Chłopiec z rodzicami ucieka z rodzinnego miasta. Dzieciństwo spędzi w obozie dla uchodźców. By zapomnieć o wojnie, zacznie grać w piłkę na hotelowym parkingu. Zapragnie być jak ówczesne legendy piłkarskie Francesco Totti i Zvonimir Boban. Po 28 latach Boban, wraz z sir Alexem Fergusonem, napisze wstęp do autobiografii Modricia – już nie chłopca, lecz zdobywcy Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza na świecie.
Luka po raz pierwszy szczerze opowiada o całym swoim życiu i karierze, o trudnej drodze na szczyt, niełatwym dzieciństwie i o tym, jak udało mu się nie zwariować w świecie wielkiego futbolu.
Jak zawsze liczyć możemy też na liczne książki pisane przez historyków futbolu. Czekamy na kolejne roczniki Andrzeja Gowarzewskiego. Coś piłkarskiego wypuści również Paweł Gaszyński, chociaż, jak sam twierdzi, nie może potwierdzić co, bo wszystkie tytuły są w fazie planowania. Leszek Śledziona wraz z redakcją w lutym opublikuje „Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914”, zaś później kolejny tom serii „Rocznika Piłkarskiego 1919-1921. Polska-Europa-Świat”.
Jarosław Owsiański z kolei w kwietniu, wespół z Jerzym Miatkowskim planuje kolejny tytuł z serii poświęconej polskiej piłce ligowej. Wówczas ukazać ma się książka „1930. Liga dla Pasów”.
Pamiętajcie jednocześnie, że lista ta będzie zdecydowanie dłuższa, jednak wydawnictwa na tym etapie roku nie chcą jeszcze zdradzać publicznie wszystkich swoich planów. Także jeszcze co nieco wiem, ale nie powiem… Bo nie mogę.