Jesienna pogoda nie zachęca do spacerów, więc łatwiej znaleźć czas na lekturę w wygodnym fotelu. W przedostatnim miesiącu 2016 roku wydawcy zapewnią nam głównie piłkarskie lektury.
Wbrew wstępowi zaczniemy jednak książką poświęconą bieganiu. Na rynek powróci wydawnictwo Galaktyka, które 2 listopada zaprezentuje nam pamiętnik ultramartończyka przekraczającego własne słabości w niemal wszystkich zakątkach Ziemi. Urodzony w 1962 roku sportowiec biegał po dżungli, górskich szczytach, wulkanach i pustyniach. Teraz podjął się trudnej sztuki spisania swoich przemyśleń, w których wyjaśnia kulisy własnych sukcesów.
9 listopada wydawnictwo Sine Qua Non wyda kolejną pozycję związaną z włoskim Juventusem (wcześniej za ich pośrednictwem czytaliśmy biografię Alessandro Del Piero i Andrei Pirlo). Teraz zapoznamy się z historią „Starej Damy”, której piłkarze od zawsze cechowali się połączeniem wielkiego kunsztu i umiejętności, wspartych wolą walki i determinacją. Wszyscy fani futbolu kojarzą nazwiska Michela Platiniego, Claudio Gentile, Paolo Montero, czy naszego Zbigniewa Bońka.
Jak przeczytać można było w zapowiedziach brytyjskiej wersji publikacji, „całość opowieści domykają jaskrawo kontrastujące ze sobą pasy, które stały się synonimem giganta”. To właśnie historia w czerni i bieli.
Od lat pieniądz rządzi nie tylko sportem. Jacek Tittenbrun – polski socjolog zatrudniony na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu – podjął się próby przeanalizowania sytuacji ekonomicznej światowej piłki nożnej. W ramach tej ciekawej pracy, autor porównuje system europejski z amerykańskim, prezentując czytelnikowi szereg statystyk i dotychczas nieznanych faktów.
Premiera 18 listopada.
Naczelny statystyk polskiej literatury sportowej – Andrzej Gowarzewski – przygotował monografię Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jak zawsze, fani twórczości tego autora znajdą w opracowaniu informacje, których próżno szukać w internecie, czy innych książkach.
Premiera 19 listopada.
22 listopada Dom Wydawniczy Rebis opowie historię Phila Knighta – współzałożyciela znanej na całym świecie firmy sportowej Nike. Młody, kończący szkołę człowiek pożyczył od swojego ojca 50 dolarów, żeby rozpocząć import wysokiej jakości butów do biegania z Japonii. Kiedy jego interes dopiero się rozwijał, zarabiał już osiem tysięcy dolarów w ciągu roku. Teraz spółka Nike notuje w ciągu roku sprzedaż na poziomie 30 miliardów dolarów. Można uznać, że mu się udało…
23 listopada na polski rynek literatury sportowej powróci hiszpański dziennikarz Guillem Balague. Po jego książkach o Leo Messin i Pepie Guardioli, otrzymamy biografię Cristiano Ronaldo, która w Wielkiej Brytanii została uznana za Piłkarską Książkę Roku w prestiżowym plebiscycie „Cross Sports Book Awards”.
Tego samego dnia wydany zostanie życiorys innego wirtuoza futbolu – Andresa Iniesty. Nowa książka SQN jest przekładem tegorocznej autobiografii piłkarza, która w Hiszpanii ujrzała światło dzienne przed kilkoma tygodniami.
Pod koniec listopada niezastąpiona grupa historyków z wydawnictwa NADA zaprezentuje nam dzieje polskiego futbolu na ziemiach Pomorza w latach 1920-1939. Przedsprzedaż drugiego tomu Historii Sportu rozpocznie się wraz z ostatnim tygodniem miesiąca.