Sport od wielu lat stanowi dla większości społeczeństw odskocznię od trudów codziennego życia. Ówczesne tempo egzystencji sprawia, że po ciężkim tygodniu pracy, wiele osób chce w wolnej chwili przystanąć i nacieszyć się rywalizacją współczesnych atletów. Radość, emocje, euforia – to tylko wycinek tego, co może dać nam sport. Jak wygląda jego postrzeganie wśród wyznawców innej, niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni, religii?
Sopockie wydawnictwo Smak Słowa pojawiło się na polskim rynku literatury sportowej z nietypową publikacją. Książka „Sport w świecie islamu”, napisana pod redakcją dr hab. Katarzyny Górak-Sosnowskiej to analiza pozycji sportu w codziennym życiu muzułmanów.
Za sprawą przekazów medialnych islam odbieramy jako religię surową, głównie nakładającą zakazy na swoich wyznawców. Sport dla mieszkańców regionów, w których jest on wyznaniem dominującym był ważny od zawsze, również ze względu na nieprzychylne człowiekowi warunki klimatyczne, co sprawiło, że wysiłek fizyczny musiał otrzymać szeroki zakres „uprawnień”. „Sport w świecie islamu” stara się zatem odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób aktywność ruchowa jest postrzegania wśród muzułmanów oraz jaki jest jej status w codziennym życiu osób zaliczanych do tego kręgu kulturowo-religijnego.
„Sport w świecie islamu” nie jest książką historyczną, tylko opracowaniem naukowym, co potwierdza również struktura publikacji, typowa dla tego typu materiałów. Wewnątrz poszczególnych rozdziałów prócz tekstu, znaleźć można szereg tabel i zestawień, potwierdzających tezy stawiane przez autorów. Po wprowadzeniu, w którym wyjaśnione zostają czytelnikowi ogólne uwarunkowania dla sportu w islamie, autorzy skupiają się na piłce nożnej, której poświęcają cały osobny rozdział oraz na sporcie w regionie Zatoki Perskiej.
Wewnątrz poszczególnych części opisane zostało m.in. postrzeganie sportów walki w Azji, polityczne i społeczne konsekwencje uprawiania sportu przez kobiety, czy rozrywka dla elit, jaką jest gra w golfa.
– Tam, gdzie jest wojna, albo skrajna bieda nie ma specjalnie miejsca na zorganizowany sport. Jeżeli nie działają struktury państwowe trudno myśleć o profesjonalnym sporcie, a jeżeli nie ma środków na podstawowe potrzeby ludzkie – sport spada na dalekie miejsce. Jednocześnie oczywiście sport cieszy się dużym zainteresowaniem – wystarczy zobaczyć w obozach dla uchodźców że niektóre dzieci mają koszulki z Ronaldo. O fascynacjach piłkarskich i rozgrywkach między klubami pisze Marianna Chlebowska. Ograniczenia w oglądaniu takich rozgrywek dotyczą – jeżeli już to kobiet, ale to tylko w najbardziej konserwatywnych krajach arabskich. – mówi dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.
Nie ma co się łudzić, że „Sport w świecie islamu” jest książką dla każdego. To nie jest pozycja nastawiona na rozrywkę, lecz historyczna i współczesna analiza pozycji sportu w tejże religii. Choć we współczesnej Europie islam jest gorącym tematem, zwykle dyskusje na jego temat dotyczą zupełnie innego aspektu jego postrzegania. Jak podsumował na odwrocie okładki prof. Janusz Danecki, „muzułmanie co najwyżej zajmują się sportowo terroryzmem”. To oczywiste uproszczenie jest obrazem tego, jaką „łatkę – otrzymaną nie bez powodu – przypięto islamowi we współczesnej Europie. Nie zawsze tak było, a ta publikacja pozwala spojrzeć na Bliski Wschód z innej perspektywy.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Krzysztof Baranowski[/dropshadowbox]
Książka została przekazana do recenzji przez wydawcę.