Futbol amerykański w Polsce jest prężnie rozwijającą się dyscypliną, a we Wrocławiu – w szczególności.
Od 2005 r. futboliści z Wrocławia przeszli drogę z piaszczysto-betonowych boisk, parków z psimi odchodami i porażek 0:84 do gry na Stadionie Narodowym i wyremontowanym z okazji The World Games 2017 Stadionie Olimpijskim ze sztuczną murawą i przystosowanymi do futbolu szatniami.
Panthers Wrocław – wrocławska drużyna futbolu amerykańskiego uczestnicząca w rozgrywkach Ligi Futbolu Amerykańskiego oraz w Central European Football League – doczeka się wkrótce książki poświęconej swojej historii. Piotr Bera podejmie się próby opowiedzenia czytelnikom tej historii w publikacji „Panthers Wrocław. Amerykański sen o potędze”, która 13 marca ukaże się na rynku pod naszym patronatem. Wybór „głównego bohatera” opowieści nie dziwi – „Pantery” to obecnie największa i najbogatsza marka w polskim futbolu oraz niedawny zwycięzca Ligi Mistrzów (2016).
Klub – wzorem m.in. piłkarskiej Pogoni Szczecin – podjął decyzję o wydaniu publikacji o swojej historii samodzielnie. Nabyć będzie można ją w tym miejscu od godziny 10:00: https://www.labotiga.pl/futbol-amerykanski/8734-panthers-wroclaw-amerykanski-sen-o-potedze.html
Kim jest autor tej pozycji? Piotr Bera to urodzony w Kępnie pasjonat sportu. Z futbolem amerykańskim związany od 2009, gdy przeprowadził się do Wrocławia. Absolwent dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz nauk społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez lata odpowiedzialny za serwisy internetowe, dotyczące futbolu amerykańskiego, artykuły o futbolu publikował też na onet.pl. Od wielu lat komentuje mecze futbolu amerykańskiego, zarówno na stadionie, jak i na antenie telewizyjnej. Współpracował też z telewizją Eleven Sports, gdzie komentował mecze NFL, dla której zarywa noce, a niedzielne wieczory z najlepszą futbolową ligą świata to dla niego świętość. Relacjonował mecz NFL na Wembley w Londynie oraz NCAA na Aviva Stadium w Dublinie. Od 2013 r. pracuje we wrocławskich mediach lokalnych, obecnie jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”.
– W książce przedstawiam rozwój dyscypliny sezon po sezonie przeplatając to ważnymi wydarzeniami: pojawieniem się pierwszego sprzętu, sponsorów, rywalizacji w europejskich pucharach, nawiązania współpracy z Amerykanami, meczów na obiektach EURO 2012 – Stadionie Narodowym w Warszawie i Miejskim we Wrocławiu. Piszę o widmie upadku Devils Wrocław i The Crew Wrocław, co w tym drugim przypadku doprowadziło do powstania Giants. W jaki sposób doszło do powstania Panthers Wrocław i stworzenia jednej drużyny z osób, które skonfliktowane były już od samego początku, a w kolejnych latach dolewano tylko oliwy do ognia. Przeprowadzono m.in. transfer, który na warunki polskiego futbolu amerykańskiego mógł być uznany za zdradę na miarę przejścia Luisa Figo z Barcelony do Realu – mówi o swojej książce autor. – mówi o swojej książce autor.
Ze względu na to, że futbol amerykański jest w Polsce niszową dyscypliną, terminologia i zasady tego sportu wyjaśnione są w słowniku pojęć oraz na specjalnej grafice.