The Telegraph Sports Book Awards, czyli brytyjski odpowiednik Sportowej Książki Roku odbędzie się w tym roku po raz siedemnasty. Lista nominacji do poszczególnych kategorii, która została dziś opublikowana od zawsze jest wyznacznikiem tego, co warto przeczytać w najbliższym czasie. Na początek przedstawiamy książki wyselekcjonowane w ramach najlepszych biografii.
Biografia Tigera Woodsa o niewyszukanym tytule, bo nazwana po prostu imieniem i nazwiskiem zawodnika to jedna z najlepszych biografii sportowców, jaka pojawiła się na polskim rynku w ostatnich latach. Tytuł ten wydany w naszym kraju w grudniu 2018 to kompletny, świetny literacko i merytorycznie obraz człowieka który zmienił nie tylko swoją dyscyplinę sportu, ale motywował przez lata całe społeczeństwa.
Książka przypomina świetny życiorys Cristiano Ronaldo, który popełnił swego czasu Guillem Balague. Tak jak i tam, tak i tutaj podstawą opowieści nie jest opisywanie wielkości głównego bohatera (czego oczywiście zabraknąć nie mogło), lecz analiza, jakie czynniki doprowadziły do ukształtowania jego charakteru oraz weryfikacja uwarunkowań rodzinnych, społecznych i środowiskowych, które najpierw wyniosły go na szczyt, by później doprowadzić do bolesnego upadku z samego szczytu finansowej piramidy. Życie Woodsa to doskonały przykład na to, jak naszą dorosłą egzystencję kształtują wzorce wyniesione z domu.
Świetna książka o jednym z najpopularniejszych sportowców świata pierwotnie wydana została przez Wydawnictwo Simon & Schuster.
Wydawnictwo: Simon & Schuster
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Przeczytaj recenzję polskiej wersji książki[/dropshadowbox]
Można by zapytać: ileż można? „Messi: Lessons in Style” to kolejna książka o piłkarskim geniuszu z Argentyny. Nie jest jednak typową biografią, lecz zbiorem 22 krótkich esejów, w których Jordi Punti odkrywa piękno, geniusz, głód piłki i obsesję gry piłkarza FC Barcelony. Autor zabiera czytelników w świat południowoamerykańskiej młodzieży, gdzie świat kręci się nieodwracalnie wokół boiska piłkarskiego.
Wydawnictwo: Short Books
Biografia fińskiego kierowcy okazała się dla pierwotnego wydawcy publikacji – Wydawnictwa Siltala – kurą znoszącą złote jaja. Książka szybko stała się rodzimym bestsellerem wszech czasów, przekraczając 170 tysięcy rozdystrybuowanych kopii, bijąc jednocześnie inne rekordy – najwyższej kwoty, jaką zapłacono za prawa wydawnicze do fińskiej książki i najlepiej sprzedającej się książki sportowej w kraju. Teraz – ze wspomnianymi ponad 170 tysiącami kopii sprzedanymi od sierpnia 2018 roku – tytuł ten jest pierwszym w historii, który osiągnął status bestsellera w przeciągu pierwszego roku obecności na fińskim rynku literackim.
Książka Kariego Hotakainena pojawia się na rynku jako pierwsza o tym sportowcu i powinna pozostać jedyną, bo autorowi udało znaleźć się klucz do otwarcia głównego bohatera przed czytelnikami. Ciężko będzie przedstawić ten życiorys w równie ciekawej formie ponownie.
Wydawnictwo: Simon & Schuster
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Przeczytaj recenzję polskiej wersji książki[/dropshadowbox]
Patrice des Moutis był przystojnym, uroczym i dobrze wykształconym francuzem pochodzącym z arystokratycznej rodziny. Był również hazardzistą i zajmował się nielegalną bukmacherką.
Między końcem lat 50., a początkiem lat 70. ubiegłego wieku, główny bohater tej opowieści podjął śmiałą próbę oszukania państwowego systemu gier i zakładów. Jako matematyczny geniusz i bywalec hipodromów odniósł serię spektakularnych zwycięstw podczas obstawiania wyścigów konnych. Jego sukcesy zaalarmowały władze, które wielokrotnie zmieniały zasady swoich gier, by móc go powstrzymać. Wszystkiemu przyglądała się opinia publiczna, która dopingowała des Moutisa w jego prywatnej rywalizacji z państwowym aparatem.
Ta książka to opowieść o długotrwałej zabawie w kotka i myszkę. Z prawem po jednej stronie i przestępczym półświatkiem po drugiej stronie barykady.
Wydawnictwo: Bloomsbury Sport
Olimpijska kariera trenerska Jürgena Gröblera ma status legendarnej – przez kilka dekad prowadzone przez niego zespoły wioślarzy zdobywają medale na kolejnych igrzyskach. Podczas gdy kultura i sport uległy przez ten czas ogromnym zmianom, dążenie tego szkoleniowca do wielkości nigdy nie osłabło.
Książka „More Power” napisana przez medalistę olimpijskiego Hugh Mathesona i sportowego historyka Christophera Dodda to opowieść o dążeniu jednego człowieka do wiecznej chwały.
Wydawnictwo: HQ
„Unbeaten” uznana została już za najlepszą książkę roku przez „The Boston Globe” i „Library Journal”. Mike Stanton w swojej książce o Rocky`m Marciano dostarcza czytelnikom skrupulatny i przejrzysty obraz jedynego mistrza wagi ciężkiej z doskonałym rekordem – 49-0 z 43 nokautami, z czego 26 zaliczonymi w pierwszych trzech rundach. To jedna z tych pozycji, która powinna ukazać się w Polsce.
Wydawnictwo: Macmillan