Himalaista, który nauczył się latać, by ratować życie w najwyższych górach świata!
Simone Moro – najbardziej utytułowany i najpopularniejszy himalaista świata, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów nie tylko ze względu na dokonania sportowe, ale także ze względu na sportową postawę i pozytywną filozofię życia. Jego zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat zostało okrzyknięte mianem wydarzenia 2016 roku! Jest drugim po Jerzym Kukuczce, zdobywcą czterech ośmiotysięczników zimą. Ale co robić, kiedy człowiekowi uzależnionemu od ekstremalnej wspinaczki zabraknie ośmiotysięczników do zdobycia? Można na przykład spróbować zrealizować inne wielkie marzenie. Marzenie o lataniu.
Simone Moro (ur. 27 października 1967 w Bergamo) – włoski wspinacz, alpinista, himalaista. Jest drugim po Jerzym Kukuczce, który zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki – Sziszapangmę, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat oraz pierwszym i jedynym, który ma cztery pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. W sumie zdobył osiem z czternastu najwyższych szczytów świata, na Mount Evereście był cztery razy. Do jego partnerów wspinaczkowych należeli m.in. nieżyjący już Polak Piotr Morawski i Kazachowie Anatolij Bukriejew i Denis Urubko.
Misja helikopter to druga książka Simone Moro opublikowana w Polsce. W styczniu 2015 ukazała się na rynku książka Zew Lodu. Ta książka powstała w ekstremalnych warunkach: podczas dramatycznej zimowej wyprawy na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), jeden z najniebezpieczniejszych ośmiotysięczników. W czasie krótkich przerw we wspinaczce Simone Moro opowiada w niej o swoich wyczynach, które zelektryzowały himalaistyczny świat. Wśród ludzi, którzy byli jego mistrzami, jednym tchem wymienia Jerzego Kukuczkę i polskich prekursorów zimowej wspinaczki: Krzysztofa Wielickiego, Macieja Berbekę Artura Hajzera oraz Andrzeja Zawadę. Opowiada również o wyprawie, w której zginął jego wspinaczkowy partner i przyjaciel Anatolij Bukriejew.