Dla połowy Rzymu zorganizowanej przy Stadio Olimpico był kimś więcej, niż tylko piłkarskim idolem. Był symbolem, ożywionym pomnikiem, synonimem klubowej historii.
Jako 13-letni chłopiec zaczął trenować w Romie, podając jednocześnie piłki swoim idolom na meczach pierwszej drużyny. Trzy lata później już w niej debiutował, a w wieku 17 lat strzelił pierwszą bramkę. Był najmłodszym kapitanem zespołu w historii całej Serie A. Jako 30-letni gwiazdor triumfował z kadrą na mistrzostwach świata, a kilka lat później fani żegnali go wielkim transparentem nie płacząc, że odchodzi, lecz ciesząc się, że w ogóle był. Nawet rywale zza miedzy – kibice Lazio – oddali należny mu hołd.
W 2019 roku, za sprawą Wydawnictwa Sine Qua Non na polskim rynku literatury sportowej pojawi się biografia Francesco Tottiego. „Un capitano„, pomijając rynek polski, pojawić ma się także w takich krajach, jak Finlandia, Argentyna, Boliwia, Chile, Gwatemala, Meksyk, Peru, czy Urugwaj. Co ciekawe, nie jest aktualnie planowany przekład książki na język angielski.
Totti to także aktywny literat. Zdążył już wydać m.in. przewodnik po Rzymie („E’mo te spiego Roma„), czy zbiory dowcipów.