Nieuchronnie zbliżamy się do ostatniego miesiąca roku, co wiąże się z okresem, w którym możemy docenić naszych bliskich przemyślanym prezentem. Każdy z Was na pewno zna choć jednego książkowego mola, któremu warto pod poduszkę wsadzić jeden z tegorocznych sportowych tytułów.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]DLA NAJMŁODSZEGO…[/dropshadowbox]
Dzieci lubią czytać o swoich idolach, a do ulubieńców najmłodszych kibiców na pewno zaliczyć można Neymara. Brazylijski napastnik FC Barcelony został w tym roku zweryfikowany przez autorkę bestsellerów dla najmłodszych – Yvette Żółtowską-Darską. Mama młodego chłopca od dłuższego czasu tworzy publikacje o sportowcach, skierowane do sportowych szkrabów.
Prócz informacji podanych w przystępny sposób, książka wydana przez Burda Publishing ma sporą wkładkę obrazkową i ładne, eleganckie wydanie. Dodatkowo, trudniejsze określenia i zwroty zagraniczne mają adnotacje, jak należy je prawidłowo wymawiać. Neymar zatem bawi i uczy.
Barwna, bogato ilustrowana opowieść, zabierająca najmłodszych czytelników w świat europejskiego futbolu, prezentuje wszystkie zespoły i ich gwiazdy, które wystartują w kolejnej edycji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Choć Legia Warszawa pisze nowe rozdziały tych rozgrywek, i tak warto sięgnąć po tę pozycję już teraz.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]DLA NIECO STARSZEGO…[/dropshadowbox]
Biografii portugalskiego piłkarza, który jest tegorocznym faworytem do zdobycia Złotej Piłki było już w Polsce kilka, jeśli nie kilkanaście. Najnowsza pozycja od Guillema Balague jest jednak inna niż wszystkie. Hiszpański dziennikarz nie opisuje w niej bowiem tego, ile młody Ronaldo strzelał bramek w juniorach i co robi ze swoimi pieniędzmi. „Cristiano Ronaldo. Biografia” to psychologiczny obraz kariery sportowca, naznaczonej życiem na Maderze z matką, a obecnie – egzystencji budowanej przez agencje menadżerskie. Absolutny „must have” na tegoroczne zakupy.
Przed rozpoczęciem Euro 2016 na polskim rynku literatury sportowej pojawiło się kilka książek o Robecie Lewandowskim i polskiej reprezentacji ogółem, ale najlepszą pozycją o naszej kadrze była zdecydowanie biografia „Lewego” spisana przez Pawła Wilkowicza. Autoryzowana książka to nowe spojrzenie na karierę polskiego napastnika, który obecnie zaliczany jest do najlepszych piłkarzy na świecie.
Wilkowicz – w charakterystycznym dla siebie stylu – pisze ciekawie, nie omijając trudnych tematów. To pozycja bardziej osobista, nie powielająca informacji znajdujących się w poprzednio wydanych tytułach o Lewandowskim.
Kwintesencją nowożytnej Barcelony jest postać Pepa Guardioli. „Złota dekada” podzielona jest zatem na trzy główne sekcje (przed Pepem, Pep i po Pepie), a rozdziałów jest dokładnie tyle, ile autor omawia sezonów. Naturalnie, znalazło się tutaj miejsce dla tej historii bardziej odległej, dzięki czemu poznajemy fundament stylu, jaki przetransferowano do Hiszpanii wraz z holenderską myślą szkoleniową zmarłego niedawno Johana Cruyffa.
„Barca. Złota dekada” to kopalnia wiedzy o teraźniejszej historii katalońskiego zespołu, z której dowiedzieć się można wielu interesujących informacji na temat rzeczy znanych powszechnie, jak i tych, które omijały opinię publiczną. Książka pisana „na odległość”, ale oparta na materiałach prasowych i sporej wiedzy autora okazała się bardzo dobrą publikacją. Po prostu.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]I DLA NAJSTARSZEGO…[/dropshadowbox]
Jako kibice pamiętamy Radosława Kałużnego z boiska – piłkarza twardego i nieustępliwego. Taki sam był też w życiu osobistym, jednak jego sukcesy sportowe nie sprawiły, że przez całe życie był szczęśliwy. Młody dziennikarz – Mateusz Karoń – wspólnie z byłym zawodnikiem m.in. Wisły Kraków i Zagłębia Lubin spisał życiorys „Taty”, w którym przeczytać możemy o trudnych relacjach z ojcem, byłą żoną i pracy w brytyjskim magazynie. Wydawnictwo Kopalnia kolejny raz pokazuje, że jeśli już coś wydaje, to musi to być dobra książka.
Jeśli na okładce książki widnieje nazwisko dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego, można ją kupować w ciemno. Znany w środowisku sportowym autor w tym roku pojawił się na rynku literatury sportowej ze zbiorem tekstów, w których przedstawia swoje spostrzeżenia na temat polskiego futbolu. W publikacji wydanej przez wydawnictwo Czerwone i Czarne poczytamy m.in. o Zbigniewie Bońku, Adamie Nawałce, czy Cezarym Kucharskim.
Po książkę warto sięgnąć nawet wtedy, gdy styl Stanowskiego nie przypada Wam do gustu. Dlaczego? Bo książką to zbiór wielu anegdot o rodzimej piłce nożnej, przy której autor jest blisko od wielu lat.
Kim jest Andrzej Szarmach? To wielokrotny reprezentant Polski, trzykrotny uczestnik Mistrzostw Świata, dwukrotny srebrny medalista tych rozgrywek. To w końcu król strzelców Igrzysk Olimpijskich z Montrealu i najlepszy obcokrajowej ligi francuskiej z lat 1981 i 1982 według prestiżowego „France Football”.
„Diabeł nie anioł” to jedna z lepszych publikacji, jaka pojawiła się w tym roku na rynku polskiej literatury sportowej. Książkę czyta się bardzo szybko, w czym spora zasługa dziennikarza Telewizji Polskiej, który odpowiednio buduje narrację. Całość wydana jest zaś w bardzo dobrej jakości.
Gdy w kraju rozgrywane są zawody rangi mistrzowskiej – nie ważne w jakiej dyscyplinie – kibice czerpią z każdej chwili maksimum radości. Podczas siatkarskich mistrzostw świata na terenie dawnego warszawskiego getta znaleziono ciało zawodniczki z Izraela. Śmierć Kati Israel musi wyjaśnić Wiktor Wolski.
„Zabójczy tie-break”, pomimo sportowego tła, to publikacja dla wszystkich fanów książek, w których „coś się dzieje”. To trzymająca w napięciu historia, którą po dwusetnej stronie, kiedy akcja rozkręca się na całego, chciałoby się połknąć za jednym zamachem. Po co zatem kupować jakiegoś Jo Nesbø, gdy można Pałasza!