Jegomościa przedstawiającego się jako Alex Ferguson nie trzeba prezentować kibicom piłkarskim. Szkocki szkoleniowiec w ciągu niespełna trzydziestu lat wywindował Manchester United FC na szczyt angielskiego i europejskiego futbolu. Choć na rynku pojawiło się już wiele książek opisujących życiorys „Fergiego”, takiej, jak najnowsza pozycja wydawnictwa Sine Qua Non jeszcze nie było.
23 listopada 2016 roku odbyła się premiera polskiej wersji książki „Leading” („Być liderem”), czyli wspólnej publikacji sławnego trenera i Michaela Moritza. Czym ona jest? To dwie opowieści, zawarte w jednej książce. „Być liderem” to zarówno historia „Czerwonych Diabłów” pod wodzą Fergusona, ale również przewodnik po tajnikach nowoczesnego stylu zarządzania zespołem – nie tylko tym piłkarskim. Spojrzenie na karierę szkockiego lidera w tym kontekście umożliwia Moritz – prezes dużej firmy z USA, którego zainteresowały przed laty sukcesy United w ujęciu biznesowym.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Inne książki o Alexie Fergusonie:
Patrick Barclay – „Sir Alex Ferguson. Futbol cholera jasna!”
Will Tidey – „Alex Ferguson. 25 lat w Manchester United”
Alex Ferguson – „Autobiografia” [/dropshadowbox]
W przeciwieństwie do autobiografii Fergusona wydanej w 2014 roku (Wydawnictwo Literackie), „Być liderem” jest zbiorem porad i anegdot, związanych z prowadzeniem organizacji, która odnosi międzynarodowe sukcesy. Każde przedsiębiorstwo ma swoją specyfikę, zatem mamy tutaj pomysły, które mogą, lecz nie muszą decydować o zwycięstwie. Każdy z rozdziałów zadedykowany jest innemu czynnikowi, który wpływa na realizację celów. Znajdziemy tutaj pojęcia obserwacji, słuchania, czy przywództwa i organizacji – każda definicja jest wyjaśniana na kilku następnych stronach, a bogate doświadczenie szkockiego trenera umożliwia podparcie stawianych tez sporą ilością praktycznych przykładów.
Ferguson opisuje proces udoskonalania wielkich gwiazd futbolu, które obecne były w szatni Old Trafford. Wspomina takich zawodników, jak Eric Cantona, David Beckham, czy Cristiano Ronaldo. Dzięki jego obfitej pamięci, dowiadujemy się, jak ewoluowali zawodnicy światowej klasy na tle rozwoju futbolu i świata na przestrzeni jego życia.
Jak przeczytać można na jednej ze stron, „mucha domowa żyje dłużej niż trwa na swoim stanowisku menedżer drużyny Premier League”. Ferguson utrzymał się na ławce United 27 lat, bo doskonale zdawał sobie sprawę, jakie decyzje musi podjąć, kogo zwolnić a kogo zatrudnić. „Być liderem” nie jest tytułem, który winien nabyć każdy menadżer pracujący w korporacji. W środku znaleźć można jednak wiele ciekawych spostrzeżeń, które mogą mieć wpływ na właściwe prowadzenie własnej firmy.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Krzysztof Baranowski[/dropshadowbox]
Książka została przekazana do recenzji przez wydawcę.