Pierwszy miesiąc Nowego Roku zwykle nie jest szczególnie intensywny na polskim rynku literatury sportowej i tak też będzie w 2018 roku. Wydawcy skupili się głównie na tematyce górskiej, ale nie zabraknie też innych intrygujących pozycji.
Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki – najbardziej zagadkowego z polskich himalaistów, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku w Himalajach.
Gdy Kukuczka i Messner rywalizowali, który z nich pierwszy zdobędzie wszystkie ośmiotysięczniki, a inne ekipy wyprawiały się w Himalaje, by zdobywać kolejne szczyty, Wojtek Kurtyka wspinał się po swojemu. Bardziej niż cel interesowała go droga. Bardziej niż osiągnięcia – ich styl. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze.
Kurtyka miał na to swoje określenia: wspinać się bez smyczy. Wspinać się nocą i nago. A kiedy wspinaczka w stylu alpejskim w górach wysokich stała się normą, on przeszedł do realizacji wejść jednodniowych i zdobywał po dwa ośmiotysięczniki podczas jednej wyprawy. Wszystko po to, by pozostać wiernym swojej wizji.
Kurtyka. Sztuka wolności to głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak Tomaž Humar (2008), Ucieczka na szczyt (2011), Alpejscy wojownicy (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane. W swojej biografii Wojtka Kurtyki połączyła historię przejść największych ścian Karakorum, Himalajów i Hindukuszu z opowieścią o ludziach, którzy w tych samych górach kierują się skrajnie różnymi wartościami.
Książka Kurtyka. Sztuka wolności swoją światową premierę miała w sierpniu 2017 i już odbiła się szerokim echem – została nagrodzona w prestiżowym międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii Non Fiction oraz National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii Historia/Biografia. Ta pozycja spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy marzą o górskich krajobrazach i pragną dotknąć nieba.
W styczniu pozostaniemy w górskich klimatach dzięki Wydawnictwu Marginesy. Annapurna to pierwszy w historii zdobyty ośmiotysięcznik. Maurice Herzog, który wraz ze swoim partnerem dokonał tego w 1950 roku, stworzył jedną z najlepszych książek o górskich wyprawach, przezwyciężaniu ludzkich słabości i docenianiu ekstremalnych doświadczeń.
„Britt-Marie tu była” nie jest może książką typowo sportową, ale intrygująca zapowiedź wydawcy pozwala się nią na chwilę zainteresować.
Tytułowa Britt-Marie to 63. letnia kobieta, która porzuca męża by przeprowadzić się do małego szwedzkiego miasteczka, w którym jedyną rozrywką pozostała piłka nożna. Gdy dramatycznie słaba drużyna młodzieżowa, która chce wystąpić w młodzieżowym turnieju szuka trenera, zgłasza się właśnie do Britt-Marie.
Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanych tą pozycją czytelników czeka rozrywka w stylu typowego kina familijnego. Odpowiedź poznamy wkrótce.
Sebastian Frej – polski fotograf na stałe mieszkający w Anglii – w połowie stycznia rozpocznie dystrybucję albumu, w którym bohaterami fotografii będą kibice klubów z argentyńskiego Buenos Aires.
Wewnątrz znaleźć będzie można 260 stron świetnych zdjęć w intrygujących kadrach.