Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy, Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu Adama Karpińskiego.
Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki.
Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy…
To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu. Autor dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, co się z nimi później stało.
Wydaje: Wydawnictwo Marginesy
Planowana data premiery: styczeń 2019
Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach. Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.
Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. Z charakterystyczną dla siebie uwagą i delikatnością jako pierwszy wysłuchał emocjonujących opowieści tych, którzy dla Tomka znaczyli najwięcej – najbliższej rodziny: Anny Solskiej-Mackiewicz, jego największej miłości, z którą wspólnie wychowywał córkę, i Elisabeth Revol, która przywołała wspomnienia ostatniej wyprawy. Jej szczegóły, a także przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth.
Wydaje: Wydawnictwo Agora
Planowana data premiery: styczeń 2019
Graham Bowley w swojej książce opowie o historii międzynarodowej wyprawy z 2008 roku na K2, która pochłonęła życie 11 wspinaczy. Reporter, który nigdy nie był w Karakorum z dystansem i własnym spojrzeniem postanowił przeanalizować, co motywuje ludzi do mierzenia się w własnymi słabościami. Co sprawiło, że ci śmiałkowie postanowili zmierzyć się z górą gór.
Wydaje: Wydawnictwo Czarne
Planowana data premiery: styczeń 2019
W kwietniu Agora pojawić ma się na rynku z kolejną książką górską – autobiografią Erharda Loretana, którą współtworzył Jean Ammann. Szwajcar, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników zaczął wspinać się w wieku 11 lat. Obok Wojtka Kurtyki uznawany jest za prekursora wprowadzenia do wspinaczki wysokogórskiej stylu alpejskiego – z ograniczonym do minimum sprzętem i czasem pokonywania szczytów.
W grudniu 2002 roku doprowadził do śmierci własnego syna, zbyt gwałtownie nim potrząsając. W 2011 roku sam zginął na Grünhornie, ściągnięty w przepaść przez swoją partnerkę.
Wydaje: Wydawnictwo Agora
Planowana data premiery: kwiecień 2019
W 2019 roku pojawić ma się również druga już książka Rafała Froni, którą wyda Wydawnictwo Sine Qua Non.
Wydaje: Wydawnictwo Sine Qua Non
Planowana data premiery: 2019