Trzecia już edycja Sportowej Książki Roku została zakończona. Aktywna przez cały grudzień 2015 roku strona głosowania umożliwiała oddanie głosu na jedną z piętnastu książek sportowych wydanych na polskim rynku literatury sportowej.
W przeciwieństwie do dwóch pierwszych edycji, głosowanie czytelników nie było jedynym tytułem przyznawanym w ramach Plebiscytu. Dzięki zaangażowaniu osób związanych z literaturą sportową, tytuł Sportowej Książki Roku 2015 został przyznany poprzez decyzję powołanego przez nas jury. W jego skład wchodzili:
– Joanna Wiśniowska – autorka bloga „Your Sport Blog” oraz dziennikarka Radia Gdańsk, znana z recenzji książek sportowych zarówno w internecie, jak i w radiu;
– Remigiusz Jaskot – dziennikarz „Gazety Wyborczej Bydgoszcz”, autor bloga na którym recenzuje książki sportowe;
– Jerzy Filipiuk – dziennikarz „Dziennika Polskiego” od lat recenzujący książki sportowe;
– Bartosz Król – redaktor prowadzący polskiej edycji „FourFourTwo”, m.in. recenzujący książki sportowe na łamach magazynu;
– Krzysztof Baranowski – przedstawiciel organizatora Plebiscytu.
Jury niemalże jednogłośnie za Sportową Książkę Roku 2015 uznało książkę Ronalda Renga – „Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk”, wydaną przez Wydawnictwo Sine Qua Non i przetłumaczoną przez Michała Jeziornego. Pomimo faktu, iż przekład pojawił się w Polsce dopiero trzy lata po premierze w Niemczech („Robert Enke. Ein allzu kurzes Leben” – pierwsze wydanie opublikowano 3.05.2012), doceniono tragiczną historię głównego bohatera w książce, którą przeczytać powinni nie tylko fani piłki nożnej. Choć w minionym roku pojawiło się wiele wartych docenienia książek biograficznych, statystycznych, czy historycznych, to właśnie „Życie wypuszczone z rąk” wskazywano za każdym razem jako najlepszy z dostępnych tytułów.
O kurna. Pękam,z dumy https://t.co/Ih0djRMTjc
— Michał Jeziorny (@KoRnFCB) styczeń 15, 2016
Skoro słowo się rzekło, oddaliśmy do Waszej dyspozycji również głosowanie online, za pośrednictwem dedykowanego skryptu do głosowania. Wśród prawie 100 książek (sprawdź, jakie książki wydano w 2015 roku), jakie wydano w branym pod uwagę okresie, przynajmniej połowa z nich zasługiwała na poświęcenie uwagi i ich przeczytanie. Od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową na rynku polskiej literatury sportowej, który idzie w górę nie tylko pod względem ilościowym, ale również jakościowym. Tym trudniej wyselekcjonować ostateczną listę udostępnianych Wam książek, w czym pomogli nam znani z prasy, internetu i telewizji dziennikarze (m.in. Leszek Błażyński, czy Piotr Grabowski).
W odróżnieniu do poprzednich edycji, w 2015 roku na szczycie popularności znalazła się koszykówka. Dwie z trzech pierwszych pozycji poświęcone były właśnie tej dyscyplinie.
Sportowa Książka Roku Czytelników – Roland Lazenby – „Michael Jordan. Życie„
Łącznie oddano 6486 głosów, czyli o 352 więcej, niż przed rokiem (6134). Strony Plebiscytu w grudniu odwiedziło łącznie 10.028 unikalnych użytkowników.