Leszek Orłowski, dziennikarz tygodnika „Piłka nożna” oraz stacji Canal+ Sport, wydał pod szyldem Wydawnictwa SQN kilka książek dotyczących hiszpańskiego futbolu. Jedną z nich była pozycja o Realu Madryt zatytułowana „Królewska era Galacticos”, która obejmowała lata od 2000 do 2017 roku. Kontynuacją tej pozycji jest lektura pt. „Zwycięstwo jest wszystkim” opisująca najnowsze dzieje klubu z Concha Espina, czyli od roku 2017 do 2023.
W omawianej książce autor wspomina najważniejsze zwycięstwa i porażki Realu, przeprowadzone transfery, zmiany na ławce trenerskiej oraz trofea, które zasiliły gabloty w Królewskim muzeum. Szuka przyczyn odejścia z Madrytu poszczególnych piłkarzy i trenerów, a w przypadku tych drugich także motywów ich powrotu do stolicy Hiszpanii. Wszystko to zaś przeplata rozdziałami poświęconymi zawodnikom mającym kluczowe znaczenie dla opisywanych wcześniej zdarzeń.
„[…] odejście z Realu Cristiano Ronaldo stało się dla Benzemy impulsem, którego potrzebował.”
W porównaniu do pierwszej książki pióra Leszka Orłowskiego dotyczącej Los Blancos ta pozycja jest zdecydowanie mniej obszerna, co wiąże się oczywiście z zakresem czasowym, który obejmuje. Były to jednak lata naznaczone między innymi dwoma triumfami w lidze hiszpańskiej i Champions League, jest więc, o czym czytać i co wspominać.
Zgodnie z oczekiwaniami w książce dominuje kronikarski opis kolejnych sezonów, dużo w niej dat i liczb, ale na kartach lektury można znaleźć także trochę ciekawostek, czy też osobistych spostrzeżeń autora. Książka napisana jest przystępnym językiem, czyta się dosyć dobrze, aczkolwiek bez polotu.
„Triumf z Realem Włoch zawdzięczał wielu czynnikom, ale kto wie, czy nie najważniejsze były jego relacje z piłkarzami.”
Sięgając po tę książkę dowiecie się, jakie zmiany w stylu życia i treningu po trzydziestym roku życia wprowadził Benzema, na jaką chorobę w dzieciństwie cierpiał Marco Asensio, czy też, których piłkarzy Ancelotti określił mianem Trójkąta Bermudzkiego.
Odkryjecie, na jakiej pozycji swoją przygodę z futbolem zaczynał Vinícius Júnior, skąd wziął się przydomek Valverde – Pajarito, czyli Ptaszek oraz kto ze sztabu Realu nazwany został „Żelaznym Sierżantem”.
„[…] sytuacje pod bramką Realu i brak straconych goli w ciężkich sytuacjach były kluczowymi momentami drogi po uszatkę.”
Przeczytacie, co Carlo Ancelotti zwykle mówi piłkarzom, kiedy drużyna ma do rozegrania jakiś finał, które angielskie kluby były zainteresowane sprowadzeniem Fede Valverde zanim Urugwajczyk założył białą koszulkę, a także, kto w treningu stosował kamizelkę elektrostymulacyjną.
Na jakiej wysokości znajdowała się piłka, kiedy Cristiano Ronaldo uderzył ją zdobywając przewrotką gola przeciwko Juve? Który piłkarz Realu zmaga się z cukrzycą? O kim Arsène Wenger powiedział, że z takim wzrostem i wagą nie nadaje się do gry w Premier League?
„Liverpool grał dobrze, ale finałów się nie gra, finały się wygrywa. I właśnie to zrobili ludzie Carlo Ancelottiego.”
Książka Leszka Orłowskiego to dobry sposób na przypomnienie sobie przebiegu kilku ostatnich sezonów w wykonaniu Los Blancos. Pozycja głównie dla kibiców Królewskich, ale powinna zainteresować wszystkich sympatyków futbolu, nie tylko tego z Półwyspu Iberyjskiego.
„Real ma bowiem to do siebie, że nie kończy się nigdy.”