Dzisiejszy futbol to coś znacznie więcej niż zwykłe występy przed publicznością. To także wyjątkowi ludzie i wielkie legendy, które będą wspominane przez kolejne pokolenia. Bez wątpienia należą do nich dwaj niezwykli trenerzy, których zasługi, charyzma i talent sprawiają, że na zawsze zapisali się w historii futbolu.
José Mourinho i Pep Guardiola pod niemal każdym względem reprezentują całkowicie odmienne podejście do swojej roli. Mają różne sposoby prowadzenia drużyny, a ich osobowości są jak ogień i woda. Łączy ich jednak to, co najważniejsze: pragnienie wygrywania i sukcesy ich zespołów.
W niniejszej książce znajdziecie charakterystykę obu tych fascynujących postaci. Przeczytacie o tym, co je dzieli i co łączy, dowiecie się, w jaki sposób motywują swoich piłkarzy, jak analizują taktykę rywali, jak wyglądają ich relacje z mediami i jakie stosują strategie. Wnikliwie opisane wydarzenia z życia Mourinho i Guardioli autorzy wzbogacają przydatnymi i ciekawymi informacjami na temat ich pasjonującej, chociaż czasem trochę przeklętej profesji.
Ta książka pozwoli zrozumieć filozofię każdego z nich. Będzie wielką pomocą dla wszystkich, którzy kiedyś chcieliby się rzucić w wir pracy trenerskiej, kierować grupą i wydobyć z innych to, co najlepsze.
Dwie szkoły, dwa style pracy, dwa odmienne pochodzenia. Pep i Mou mają dobrych muzyków, dobre teatry, oddaną publiczność i emocjonujące partytury. Kto będzie grał lepiej w tym roku? Któremukolwiek się to uda – pewne jest, że będziemy się dobrze bawić.
– Podsumowując, trzeba przyznać, że najnowsza propozycja Wydawnictwa Sine Qua Non to książka, która prezentuje ciekawe spojrzenie na pracę obu szkoleniowców. Odwróciłbym jednak jej opis – to przede wszystkim „pozycja skierowana dla każdego, kto chce dobrze zarządzać firmą”, a autorzy udzielają wskazówek w oparciu o analizę postawy Jose Mourinho i Pepa Guardioli. Fan futbolu, przyzwyczajony do tekstów dziennikarzy trzymających się ściśle tematyki piłki nożnej, po lekturze może czuć się nieco zawiedziony. Autorzy są specjalistami w dziedzinie coachingu i zarządzania, a Gallardo to nawet wykładowczyni akademicka, co ma odbicie w stylu, w którym napisana została książka. Ma ona charakter naukowej analizy, dlatego jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś na temat liderowania i zarządzania, niekoniecznie wyłącznie w kontekście futbolu, a w dodatku lubi filozofię (sporo sentencji myślicieli różnych okresów) – jest to zdecydowanie pozycja dla niego. Kibice ceniący luźny styl i książki w stylu autobiografii Mersona czy Kowalczyka raczej nie znajdą w dziele „Mourinho vs. Guardiola” czegoś dla siebie. – pisze w swojej recenzji bloger Piotr Stokłosa.